НОВОСТИ ЕпископЕпархијаПарохије Линкови Архива Стари сајт

Епископ Херувим на отворењу скупа “Јединство и снага”

Скуп „Јединство и снага - Србија“ - 250 учесника из региона и дијаспоре




У раду дводневног скупа у Дому Народне скупштине учествовали су представници Срба из земаља региона и српских организација у дијаспори са свих континената, и то од Републике Српске до Конга.

Организатор манифестације је Кабинет министра Србије без портфеља задуженог за координацију активности и мера у области односа са дијаспором Ђорђа Милићевића.

Представници српског народа из Републике Србије и Републике Српске, као и представници Срба из региона и света, на Свесрпском сабору 8. јуна у Београду донели су Декларацију о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа.

Народна скупштина Републике Српске је на седници 2. јула усвојила Декларацију о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа и Закључке у вези са том Декларацијом.

Представници релевантних удружења и организација које окупљају Србе у региону, Европи и широм света усвојили су, као учесници дводневне манифестације "Јединство и снага - Србија", закључке и смернице за даље јачање веза матичне државе и сународника у расејању.

Министар Ђорђе Милићевић је истакао да је поносан што су учесници послали поруку да без обзира где живели и радили и који пасош носили, њихова држава јесте Србија.

"А ја вам обећавам - ваша држава ће увек бити уз вас! Живела Србија! Да будемо јединствени где год били", закључио је Милићевић.

Срби из расејања истакли су да пружају апсолутну и безрезервну подршку државним руководствима Србије и Републике Српске у спровођењу одлука "Свесрпског сабора" и при том дали једногласну подршку нашем народу на Косову и Метохији, осудивши терор који приштински режим спроводи над српским народом.

Сви представници српске дијаспоре обавезали су се да ће у земљама у којима живе радити на пласирању истине и сведочити о злочинима над српским народом на Косову и Метохији.

Истовремено ће се залагати да се обезбеди мир, безбедност и право на личну својину за Србе и све друге угњетене националне заједнице на територији под привременом контролом власти у Приштини.


Свако удружење и појединац ће у складу са својим могућностима помагати нашим сународницима на Косову и Метохији.

"Српски језик, ћирилично писмо, наша историја, култура и традиција су симболи нашег народа. Уколико тих симбола нема, нема ни нашег народа где год се он географски налазио. Уколико заборавимо своју историју, изгубићемо и своју будућност. Стога, као приоритет истичемо значај ових симбола и обавезујемо се да ћемо радити на њиховом очувању и промовисању где год живели", истакнуто је у закључцима скупа.


- Србија је увек била јака само онолико колико је јединствена. Сагласни смо да је у периоду изазова, искушења и највећих притисака, најважније национално јединство. Сви заједно ћемо радити на превазилажењу подела и јачању јединства међу нашим сународницима где год они живели. Наш заједнички именитељ је Србија, наша тробојка симбол је нашег јединства. Истичемо неопходност јединственог приступа у извештавању о кључним националним и државним питањима у свим медијима на српском језику. Сагласни смо да само економски јака и стабилна Србија може да обезбеди сувереност и независност, да сачува наш народ у региону и буде гарант мира, стабилности и напретка за сваког нашег грађанина. Стога апсолутно подржавамо све активности усмерене на привредни развој, убрзану модернизацију и развој инфрастуктуре у Србији, првенствено план „Скок у будућност – Србија 2027“, као и све друге пројекте који воде Србију у заједницу најразвијенијих земаља Европе и света – наведено је у закључцима за које су гласали сви учесници сабора дијаспоре.


Истакнута је и неопходност јачања патриотског духа и осећаја припадности међу младима, како у матичној држави, тако и у расејању.

-Сматрамо да је пројекат тематских летњих кампова који се већ другу годину заредом у организацији Кабинета министра задуженог за координацију активности и мера у области односа са дијаспором један од најбољих механизама за остварење овог циља. Сагласни смо да ови кампови постану традиционали и обавезујемо се да ћемо учинити све што је у нашој моћи да сваке наредне године што више младих из расејања учествује у овим камповима у Србији. Културно-уметничка друштва, српске допунске школе и културни центри у иностранству, као и спортска друштва, јесу нека од најважнијих места у којима се чува и јача наш национални идентитет. Неопходно је да кровни савези у свакој држави одреде приоритете у овим областима и да са конкретним пројектима конкуришу код институција матичне државе која ће им пружити помоћ – такође се наводи у усвојеним закључцима.

Манифестација „Јединство и снага – Србија“ је увод у месец обележавања Дана српског јединства, слободе и националне заставе у дијаспори. Удружења и организације Срба у сарадњи са Дипломатско-конзуларним представништвима током септембра месеца обележиће овај празник српског јединства манифестацијама на више локација широм Европе. Централна прослава празника у дијаспори одржаће се 15. септембра у простору Генералног конзулата у Минхену, уз присуство више хиљада наших сународника.

Колика је важност сабрања дијаспоре у Дому Народне скупштине довољно говори чињеница да су се учесницима обратили и изасланик председника Републике Србије Александра Вучића председник Владе Србије Милош Вучевић, као и изасланик Његове светости патријарха српског Порфирија владика новобрдски Иларион.

Поред потпредседника Владе Србије Александра Вулина, који је говорио у уводном излагању, на панелима су са учесницима разговарали и министри науке Јелена Беговић, просвете проф. др Славица Ђукић Дејановић, културе Никола Селаковић и унутрашњих послова Ивица Дачић. На питања учесника одговарали су и представници министарства привреде, финансија, спољних послова, а присутна је била и председница Народне скупштине Ана Брнабић. Скуп су увеличали и тиме показали српско јединство где год живели и потпредседник Владе Северне Македоније Иван Стоиљковић и министар у Влади Републике Српске Златан Клокић.


Извор: РТС







КОНТАКТ
Епархија осечкопољска и барањска
31226 Даљ, Загребачка 2а - Патријаршијски двор
Хрватска

тел/факс (+385) 31-590-020
e-mail: episkop@eparhijaosecka.hr
euodalj@eparhijaosecka.hr

Уредништво сајта
тел. (+385) 99-3512-888
e-mail: info@eparhijaosecka.hr



Права на објављени садржај задржава
СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЕПАРХИЈА ОСЕЧКОПОЉСКА И БАРАЊСКА
Садржај је доступан за преузимање уз обавезно навођење извора.